• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/547519185411609/
  • https://twitter.com/Karakocan_org
             

Yayladerelli Selin Altınok, Prof. Aziz Sancar’ın asistanı oldu

Yayladere Aydınlar Köyünden Remzi Altınok'un kızı Selin Altınok, Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar'ın başında olduğu ; hedefleri Diyabet ve Kanser gibi hastalıklar için ilaç geliştirmek olan doktora programına kabul edilmiştir.

Gerçekleştirdiği projeler ve başarılı bir eğitim hayatı ile Bahçeşehir Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden mezun olan Selin Altınok, dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olan University of North Carolina da Aziz Sancar’ın başında olduğu Biyoloji ve Biyomedik Bilimler doktora programına kabul edildi.

Programa kabul edilen 90 öğrenci içinde tek Türk olan Altınok, başarısını tetikleyen en büyük etkeni, “Kanser alanında yaptığı çalışmalarla Nobel ödülüne layık görülen Türk Profesör Aziz Sancar’ın programın başında olması” olarak açıklıyor. Yurtdışı eğitimlerine Bahçeşehir Üniversitesinde okurken başladığını söyleyen Altınok ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıftayken BAUnun anlaşmalı olduğu yurtdışı programlarından birinde, Yale Üniversitesinde uzun ve kısa dönemlerde staj yaptığını, mezuniyetinin arkasından da Yale Üniversitesinde kalarak hocalarıyla birlikte çalışmalarına devam ettiğini aktardı.

Doktora programına kabul edilmesinde Yale Üniversitesinde biyokimya alanında yaptığı projesinin önemli bir rolü olduğunu söyleyen Altınok, “Yale Üniversitesinde spesifik beyin tümörlerinde, mutasyonların neden tümöre dönüştüğünü araştırıyordum. Bu projemin TheUniversity of North Carolinaa kabul almamda etkisi olduğunu düşünüyorum. Başvuru yaptığım 9 üniversitenin 7sinden olumlu dönüş aldım. Fakat hiçbiri beni bu kadar sevindiremezdi” dedi.

Aslen Yayladere ilçesine bağlı Aydınlar (Çuğ) köyünden olup İstanbul’da ikamet eden Selin Altınok, hedefinin ilerleyen yıllarda ‘farmakoloji’ alanında uzmanlaşarak diyabet, kanser gibi hastalıklar için ilaç geliştirmek olduğunu söyledi. Kaynak (Haberci12)

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
636 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anlık
Yarın
14° 3°
AlışSatış
Dolar5.32355.3448
Euro6.08926.1136