• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/547519185411609/
  • https://twitter.com/Karakocan_org
             

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım Karakoçan Kızılca (Xızılce ) köyün ’de .

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım Karakoçan , Kızılca (Xızılce) Köyünde Jeotermal sondaj çalışma alanlarını yerinde inceledi,Hedef 800 metrede 50 derece üzerinde sıcak suyu yakalamak …

Vali Çetin Oktay Kaldırım, doğal güzellikleri ve kaplıcalarıyla meşhur Karakoçan ilçesini ziyaret ederek temas ve incelemelerde bulundu.

 

Vali Çetin Oktay Kaldırım Karakoçan’a gelişinde Karakoçan Kaymakamı/Belediye Başkan Vekili Mehmet Kocabey tarafından karşılandı.

 

 

Karakoçan Kızılca köyünde, Özel İdare marifetiyle yapılan jeotermal sondaj arama çalışmaları ve şantiye alanını ziyaret eden Vali Kaldırım, sondaj çalışmaları hakkında görevlilerden bilgi aldı.

 

Vali Kaldırım: Hedefimiz 50 Derecenin Üstünde.

Hedefin 50 derece sıcaklığa ulaşmak ve bölgede çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte seracılık kurmayı hedeflediklerini söyleyerek çalışmaların başlandığını ifade eden Vali Çetin Oktay Kaldırım; “Arkadaşlar yaklaşık bir aydır çalışıyor. Teknik çalışmalar yapılmıştı, lokasyon olarak bu bölge uygun görüldü. MTA Genel Müdürlüğümüz de protokole istinaden hem ekipmanı hem de elamanlarını gönderdi. Burada çalışmalara bir ay önce başlandı. 300 metrede 32 derece buldular ama tabi bizim esas arzuladığımız nokta bu değil. Onu kapattılar. İnşallah 800 metreye kadar inilecek. Beklentimiz yüksek. Hedefimiz burada 50 derecenin üstünde. İyi bir sıcaklığı yakalayıp inşallah hem turizm açısından bu bölgenin gelişmesi coğrafya çok uygun hem de 3 bin dönüm civarında bir kamu arazisi var. Onu da tescil ettirip organize seracılık bölgesi kurmak hedefimiz bu ” ifadelerini kullandı.

Karakoçan İlçesine önem verdiklerini de ifade eden Vali Kaldırım, yurtdışında yaşayan ilçe sakinlerinin çoğunun seracılıkla uğraştığını ve bu vatandaşların, kendi ilçelerine yatırım yapmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Geçmişten gelen önemli bir sektör. Dolayısıyla tarım yönünden, organik tarım ve seracılık yönünden sektörlerin gelişmesi önemli. Bunları geliştirmek Karakoçan’a çok ciddi katkı sağlayacaktır. İnşallah jeotermal su ile yüksek maliyette aşılmış olur.

Yatırımcılar hazır.  Borsa Başkanımız inşallah hem seracılık hem de otel kurma noktasında bir girişimi olacak. Ayrıca yurt dışından yine Karakoçanlılar ve Elazığlıların da yatırım talepleri var. Kaymakam bey sürekli toplantı ve görüşmelerini yapıyor. Bizde bu neticeyi aldıktan sonra yurt dışı ziyaretleri yaparak iş adamları ile görüşüp, onları davet ederiz. Karakoçan’â ciddi bir katma değer katmış oluruz.” dedi.

 

Buradan Karakoçan Belediye’sine geçen Vali Kaldırım, Kaymakam/Belediye Başkan Vekili Mehmet Kocabey’den Özel İdare ve Belediye tarafından yapılan ve yapılması planlanan projeler hakkında brifing aldı.

 

Daha sonra Vali Çetin Oktay Kaldırım, “14 Mart Tıp Bayramı” münasebetiyle Karakoçan Devlet Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanlarının bayramını kutladı ve hastanede tedavi gören hastaları ziyaret ederek acil şifalar diledi.

 Foto Nursel Şengezer

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
500 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anlık
Yarın
8° 0°
AlışSatış
Dolar5.36725.3887
Euro6.07136.0956