• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/547519185411609/
  • https://twitter.com/Karakocan_org
             

ELAZIĞ ‘DEPREME’ HAZIR MI?

Elazığ’ın bazı mahallelerinde vatandaşlar hala ‘kerpiç’ evlerde oturuyor. Bu evlerin olası bir depremde yıkılması durumunda ‘büyük’ acıların yaşanması kaçınılmaz olacak

ELAZIĞ 1. DERECE DEPREM BÖLGESİ VE DOĞU ANADOLU FAY SİSTEMİ’NİN ETKİSİ ALTINDA

***Elazığ’ın bazı mahallelerinde vatandaşlar hala ‘kerpiç’ evlerde oturuyor. Bu evlerin olası bir depremde yıkılması durumunda ‘büyük’ acıların yaşanması kaçınılmaz olacak.

İzzet TUMAY / Elazığ ‘1. Derece’ deprem bölgesi iller arasında yerini korurken, geçmişte meydana gelen depremler yüzünden yaşanan acılar hafızalarda tazeliğini hal koruyor. Elazığ’ın birinci derece deprem bölgesi olmasına rağmen olası bir depreme hazır olunup olmadığı, şimdiye kadar bu acıların yaşanmaması için ne gibi çalışmalar yapıldığı ‘kamuoyu’ tarafından merak konusu. Elazığ’ın depremselliği ve deprem tehlikesi ile ilgili birçok açıklama yapılmıştı. Bu açıklamalardan birini de İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür yapmış ve, "Elazığ'ı da tehdit eden fay uzun zamandır suskun, enerji biriktiriyor ve korkumuz da ondan. Burada da büyük depremler olabilir. Daha önce de Elazığ’a geldiğimde yerel yöneticilere, Elazığ'ın deprem riskini aktarmış, hatta 6.1 büyüklüğündeki Karakoçan depremi olmadan önce de o yörede deprem olabileceğini söylemiştim. Karakoçan depreminden iki sene önce, o söylemlerim bir kitapta yayınlanmıştı. Doğu Anadolu yani Elazığ, Elazığ deyince kent merkezini algılamayın. Köyüyle, kasabasıyla Elazığ'ı da tehdit eden fay uzun zamandır suskun enerji biriktiriyor ve korkumuz da ondan, burada da büyük depremler olabilir. Elazığ'ı tehdit eden faylardan biri; Doğu Anadolu Fayı, Bingöl Karlıova'ya gidiyor. Elazığ'a uzaklığı yaklaşık 20-25 kilometre. Burada olacak ciddi bir deprem illa bunu bugün gibi algılamayın ya da yarın gibi algılamayın. Belki 100 sene de olmayabilir. Belki 200 sene sonra olabilir fark etmez. Ama 200 sene sonra da Elazığlılar burada olacak değil mi? İşte burada olabilecek büyük bir deprem Elazığ'ı hallaç pamuğu gibi atar. Elazığ diye bir kent yerinde kalmaz. Zor ayakta durur. Eğer bu yapılaşmayla bu anlayışla sürdürürsek. Elazığ'ı tehdit edecek diğer bir fay; Malatya Fayı ve Ovacık Fayı. Ovacık Fayı 75-80 kilometre mesafededir. Nazımiye Fayı var, Elazığ'ı etkileyecek bir fay ve bir de Karakoçan Fayı var. Zaten burada da 6.1 büyüklüğünde bir deprem oldu, yakın bir geçmişte. Dolayısıyla Elazığ dikkat ederseniz aktif canlı faylarla çevrilmiş durumda.  Bayağı ciddi depremler var. Doğu Anadolu Fayı üzerinde 7'nin üzerinde ciddi depremler var, hatta 7'den büyük depremler var. Mesela 1874'de hemen Elazığ'ın burnunun dibinde 7.1 büyüklüğünde bir deprem var. 7.1 büyüklüğünde bir deprem, 23 kilometre. Bakın kent merkezini söylüyorum, kent merkezini darmadağın eder. Şimdi o zamanı bugün belki söyleyemiyoruz ama eğer 7.1 büyüklüğünde bir deprem Sivrice-Palu arasında bir daha olursa Elazığ ve çevresi duman olur" ifadelerini kullanmıştı.

ELAZIĞ 1. DERECE DEPREM BÖLGESİ

Geçmiş yılarda Sivrice-Başyurt-Karakoçan-Palu gibi bölgelerde yaşanan depremler ve ortaya çıkardığı acı tablolar hala hafızalarda ki tazeliğini koruyor. Bunun yanında Elazığ’ın bazı mahallelerinde insanlar maddi imkansızlıklar nedeniyle hala ‘kerpiç’ evlerde hayatlarını sürdürürken, bir çok bölgede ise olası bir depremde yıkılma oranı yüksek olan ve Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılarak yeniden yapılması gereken bir çok ev ve bina bulunuyor. Elazığ’da Kentsel dönüşüm Projesi kapsamında bazı evler yıkılsa da, projede nihai hedefe hala ulaşılmış değil. Ancak Elazığ 1. derece deprem bölgesi olduğu için Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bir an evvel tam manasıyla hayata geçirilmesi, yıkılma tehlikesi olan evlerde oturan ailelerin o evlerden başka evlere nakledilmesi gerekiyor. Olası büyük bir depremde yaşanabilecek felaketin büyüklüğü ve acı sonuçlarını tahmin etmekte zorlanmadıklarını belirten Elazığlılar adına başta Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi olmak üzere konuyla alakalı yetkililere soruyoruz:

1- Elazığ Valiliği ve Elazığ Belediyesi tarafından olası bir deprem sonucu meydana gelebilecek olumsuzlukların giderilmesi adına şu ana kadar herhangi bir ‘önlem’ alındı mı? Varsa bu önlemler kamuoyuna açıklanabilir mi?

2- Yetkili kurumlar Elazığ’da olası bir depremin ardından meydana gelecek olumsuzlukları gidermek adına yeterli araç, gereç ve personele sahip mi?

3- Elazığ’da Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında gelinen nokta nedir?

4- Elazığ’da olası bir deprem sonucu yıkılma tehlikesi bulunan bina sayısı kaçtır ve şu ana kadar bu riskli binaların kaçı yıkılmıştır?

5- Doğu Anadolu Fay Hattı’na çok yakın bölgelerde yapılaşmaya izin veriliyor mu?

6- Özellikle Sürsürü bölgesinde bulunan ‘kerpiç’ evlerle ilgili herhangi bir çalışma yapılıyor mu?

7- Elazığ’da afet yönetimi kapsamında önleme, zarar azaltma ve hazırlık anlamında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca her hangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

8- Elazığ’da deprem dayanıklılık analizleri yapılan kamu binaları ile konutların sayısı kaçtır?

9- Deprem dayanıklılık analizleri yapılmamış olan kamu binaları ile konutların yapılmış olanlara oranı ne kadar?

10- Deprem dayanıklılık analizi yapılan veya gözlemsel ve fiziksel incelemeler sonucunda kamu binaları ile konutlardan hangi orandaki, kaç adedi risk taşıyan bina olarak sınıflanmıştır?

11- Elazığ’da depreme karşı güçlendirme yapılan kamu binaları ile konutların sayısı kaçtır?

12- Depreme karşı güçlendirme yapılmamış olan kamu binaları ile konutların yapılmış olanlara oranı ne kadardır?

Ksaynak :http://www.elazighaberkent.com/

 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
171 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anlık
Yarın
4° -4°
AlışSatış
Dolar5.33325.3546
Euro6.06716.0914