• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/547519185411609/
  • https://twitter.com/Karakocan_org
             

Harput için UNESCO hazırlıkları başladı

Elazığ Belediyesi ve Ankara’da bulunan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı işbirliğiyle binlerce yıllık tarihi mirasa sahip, medeniyetler merkezi Harput’un Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Mirası (Tentative List) Geçici

Çalışmalar kapsamında hazırlanacak yazılı dosyalar ve belgesel filmi ile Kültür Bakanlığı’na müracaat edilecek, ardından da 16 Mayıs 2017’de Harput’un Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasına ilişkin dosyalarla birlikte UNESCO’ya başvuruda bulunulacak.

HARPUT GÖRÜNTÜLENDİ

Harput’un UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasına yönelik çalışmalar doğrultusunda tanıtıma katkı sağlamak amacıyla,  başta Harput Kalesi olmak üzere Sarahatun Camii, Ulu Camii, Dabakhane Mescidi,  Kale Hamamı, Kızıl Kilise, Meyem Ana Kilisesi, Gülsan Kültürevi, çeşitli sivil mimari örnekleri, Buzluk Mağarası ile Arap Baba başta olmak üzere türbeler gibi tarihi ve turistik mekanlar havadan ve karadan profesyonel bir ekip tarafından görüntülendi.

TUTAP (Turizm ve Tanıtma Platformu) Genel Başkanı Fikret Yıldız çalışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede, Harput’un genel olarak UNESCO’ya dahil olmasının önemine vurgu yaparak, “Yapılacak çalışmalarla 2017 yılında Harput’un merkez olarak, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınmasına ilişkin başvuruyu yapacağız ve inşallah Harput bu sene UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine dahil edilecektir. Bundan sonraki süreçte ise Harput’un yakın bir tarihte UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesine girmesi için gerekli çalışmaları ilgili kurumlarla birlikte yürüteceğiz. Ben inanıyorum ki Harput,  UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alacaktır. Bu konuda öncülük yaptığı için Sayın Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz’a ve Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar’a teşekkür ediyorum. Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesi demek, Elazığ’ın turizm açısından çok büyük bir kazanç elde etmesi demektir. Bu hem sosyal yaşama, hem ticari yaşama, hem de turizmden elde edilecek milli gelire büyük katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

TUTAP (Turizm ve Tanıtma Platformu) Genel Başkanı Fikret Yıldız, çalışmalara ilişkin olarak Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı ziyaret etti.

BAŞKAN YANILMAZ: “HARPUT BİNLERCE YILLIK BİRİKİMİN BUGÜNE YANSIMASIDIR”

Ziyarette Harput’a ilişkin açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Harput’un 4 bin yıllık kadim bir medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, “Harput havzası dediğimizde bir tarafta Erzurum, bir tarafta Mardin, bir tarafta Bingöl-Muş, bir tarafta da Malatya olmak üzere devasa bir alanı kapsıyor. Bu medeniyetlerin, kültür ve sanat birikimi halen yaşamaktadır. Harput’ta bulunan, kale, medreseler, camiler, türbeler ve kiliseler bu medeniyet merkezinin sahip olduğu birikimin bugüne yansımasıdır.” dedi.

“HARPUT’U YENİDEN TARİHİ MİSYONUNA KAVUŞTURACAĞIZ”

Elazığ Belediyesi olarak Harput’ta sürdürdükleri restorasyon çalışmalarıyla tarihi yapıları gün yüzüne çıkardıklarını anlatan Başkan Yanılmaz, “Yapacağımız çalışmalarla Harput’u yeniden tarihi misyonuna kavuşturacağız. Bu amaç doğrultusunda Elazığ Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’nu kurduk ve çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tarihi yapılarda kazı ve restorasyon çalışmalarımızı süratle yürütüyoruz. Harput Kalesi’nde kazı çalışmaları sürüyor ve 7 bin yıllık geçmişe sahip eserlere ulaşıldı. Belki de artık 7 bin yıllık bir kültürel miras ifadesini kullanmamız gerekir” diye konuştu.

Elazığ’da Valilik, Belediye, milletvekilleri, tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, vakıflar ve dernekler olarak ‘Biz birlikte bir gücüz’ anlayışıyla hareket ettiklerinin altını çizen Başkan Yanılmaz, “Elazığ’ı geleceğe taşımak için bizler hep birlikte hareket ediyoruz ve güzel sonuçlar alıyoruz. Harput’un UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması çalışmalarını da bu çerçevede yürütüyoruz. Dolayısıyla inanıyorum ki 2017 yılı Elazığ için, Harput için çok önemli bir yıl olacak. Hep birlikte Harput’un tarihi misyonuna sahip çıkacağız” dedi.

Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği Genel Başkanı Fikret Yıldız, Harput’a yönelik çalışmalarından dolayı Başkan Yanılmaz’a ‘Teşekkür Belgesi’ takdim etti.S
Kaynak :http://www.sondakika23.com/

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
273 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anlık
Yarın
14° 3°
AlışSatış
Dolar5.32355.3448
Euro6.08926.1136