• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/547519185411609/
  • https://twitter.com/Karakocan_org
             

KÖK HÜCRE BAĞIŞI NEDİR. NEDEN BU KADAR DUYARSIZI KALIYORUZ…

Gün geçmiyor ki bu hastalıktan dolayı genç yaşta insanımızı yetiriyoruz..

Çok şükür İNAN  savaş için aranan ilik nakli (Kan ve Kök Hücre ) için  (donör) Almanya da bulundu  Nakil yapıldı  6 Ekim 2017 günü. edinilen bilgi İNAN savaş kardeşimizin durum  iyi ye gittiğini gelen bilgi. Kendisine Allahtan acil şifalar  diler.  Umarım En kısa zamanda sağlığına  kavuşur  yenide aramızda olur …..

10 gün önce Aziz Günay Kızı Sevgi Aytekin bu hastalıkta dolayı vefat etti (Allah tan Rahmet Dileriz) iki yıldan beri Uyumlu (Kan Ve Kök Hücre ) ilik  nakli Donör aramaktaydı

 Değerli dostlar aylardır yurt dışında ve yurt içinde İNAN Savaş’ın ilik nakli için (Kan Ve Kök Hücre )Donör aranmaktaydık. Duyarlı davranan  herkese çok teşekkür ederiz….

Ama şunları sorgulamak gerekir!

Acaba gereken ilgi verildi mi?

Neden duyarsız kaldık?

Bu tür durumlarda ne yapmalıyız?

Türkiye’de Kızılay Kan ve Kök Hücre bankası neden işlevsiz?

Derneklerimiz  neden etkili kampanyalar yapmadı?

Böylesi durumlarda  (STKA) lar (sivil Örgüt kurumları  Derneklerimiz  gibi  kurumlar gerekli kampanyalar yaparak bu ve buna benzeri acil durumlarda  nasıl bir yol izlenmeli ! . Derneklerimiz  üyelerini bu konuda daha etkili olmaları için seminerler veremez miydi . ben gereken önemi ve gereken duyarlılığı olmadığı kanısındayım..    Derneğimiz tarafında  Acil kan aranıyor...  mesajlar atılıyor…Ama geri dönüşler çok az …ve gereken duyarlılığı göstermiyoruz …

Neden?
Arana ‘’Donör’’ yurt için de değil de yurtdışında bulundu ..?

İNAN Savaş ile ilgili  Yurt dışımda yapılan Kampanyalar…

Hayata Verin" dernek, bu ay dört federal eyalette on yazılı kampanya yürüttü. 

Ayrıca önümüzdeki haftalarda Vorarlberg'de iki eylem planlanıyor. Bregenz'ın 30 yaşındaki Inan ve dört yaşındaki Max için kök hücre bağışçılarına acilen ihtiyaç duyuluyor
Lösemi hastaları, diğer insanların yardımına ihtiyaç duyarlar. 

Bununla birlikte, uygun bir kök hücre vericisi bulmak genellikle zordur. "Yaşam için ver" derneği Avusturya'da yola çıktı ve on üç gün içinde toplam on yazılı kampanya gerçekleştirdi.

Dernek, Tyrol, Kufstein, Viyana ve Steiermark'da durdu. Toplam 2.213 nötrin toplandı. Vorarlberg'de de bazı eylemler planlanıyor. Dört yaşındaki Max ve Bregenz'tan gelen 30 yaşındaki İnan'ın acilen bir kök hücre vericisine ihtiyacı var. Onlar için, dernek genetik ikiz arıyor..

30 Eylül yerde büyük bir Typsierungsaktion Feldkirch-Altenstadtdünyanın alışveriş merkezi yerine. ECZ Interspar'da 17 ila 45 yaş arasındaki 10 ila 16 yaş arasındaki insanlar yazılabilir.
07 Ekim außedem Hohenems Löwensaal 11-15 PM bir eylem düzenledi.


Kemik iliği nakli nedir? Neden önemlidir?

 

Kemik iliğini; kök hücrelerden kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve kan pulcuklarının yapıldığı bir fabrika olarak kabul edebiliriz. Bu fabrikadaki bir hasar, direkt olarak kök hücreleri bozabileceği için kan hücrelerinin yapımı da bundan etkilenir. Bu nedenle, bazı hastalıklarda tedavi için kök hücreleri yerine koymak gerekebilir.

Halk arasında kemik iliği nakli olarak bilinir ancak gerçekte; kemik iliği, dolaşan kan, kordon kanı gibi kaynaklardan toplanan kök hücrelerin naklidir. Kan hücreleri; kırmızı kan hücreleri (Alyuvarlar), beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) ve kan pulcuklarıdır (trombositler). Kırmızı kan hücreleri (alyuvarlar), vücut için hayati önem taşıyan oksijeni dokulara taşır, beyaz kan hücreleri (akyuvarlar) enfeksiyonlarla mücadeleye ve kan pulcukları (trombositler) ise kanamayı kontrole yardım ederler. Sağlıklı bir insan için, bu üç serinin düzenli çalışması gereklidir. Yaşamak için, sağlıklı kemik iliği ve kan hücreleri şarttır. Hastalık kemik iliğini etkileyip düzgün işlev yapamaz hale getirdiğinde, bir kemik iliği veya kordon kanı nakli en iyi tedavi seçeneği olabilir.

Kemik iliği kimlerden alınır ve nasıl saklanır?

Hastaya kök hücrelerini veren kişiye verici (donör) adı verilir. Bir kişinin verici olabilmesi için, hastayla doku gruplarının (HLA) uyumlu olması gerekir. Doku grubu uyumu kardeşler arasında sıktır, bu nedenle önce kardeşlere bakılır.  Uygun kardeş yoksa anne, baba ve diğer yakın akrabaları taranır. Akrabalar içinde de uyumlu verici bulunamazsa, ilik bankalarına başvurulur. Öncelikle yurt içi, bulunamazsa yurt dışı verici taranır.  Ülkemizde, Ankara ve İstanbul'da birer doku bankası vardır.

Kemik iliği (kök hücre) vericisi sağlık açısından zarara uğrar mı?

Hayır, kök hücre vermek kişiye hiçbir zarar vermez. Kişi eğer bir yakınına kök hücre verecek ise, yaş sınırı genellikle aranmaz.  Doku bankasına kök hücre bağışı yapacak kişilerin ise, 18-55 yaş arası ve sağlıklı olması gerekir. Vericiye (donöre) sadece 5 gün, sabah akşam kök hücrelerini dolaşan kana çıkarmak için aşı tedavisi uygulanır. Kök hücre sayısı kanda uygun düzeye geldiğinde, kan bağışı gibi koldan bir cihaz yardımı ile toplanır.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
682 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Anlık
Yarın
14° 3°
AlışSatış
Dolar5.32355.3448
Euro6.08926.1136