• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/547519185411609/
  • https://twitter.com/Karakocan_org
             
Mehmet Dizin
mehmetdizin@hotmail.com
ŞADİLER (ŞEDADİLER) NEREDEN GELDİLER PERİ HAVZASINA
24/10/2018

Şadiler (Şedadiler) nereden geldiler,Peri havzasına nasıl ve ilk nereye yerleştiler.Oxçiyan ve çevre köylerle bağlantıları ve inançlari

Değerli okurlar biliyorsunuz gerçek tarihimizi dile getirmek için,ciddi yazılı belgeler çok cüzi ve daha çok aile hikayeleridir.Gecmis tarihimize ait belge ve kanıtlar dilden dile gelerek herkes bir şekilde kısmı soy ağacına ulaşmaya çalışmıştır.Aslinda bu konulardaki değerlendirme ve yazılar başlı başına birer Roman,Kitap konusu olduğu için,kısa ve özetle ailemizin soy ağacıni sizlerle,imkanlarim dahilinde yaptiğim araştirmalari paylaşmayı görev ve sorumluluk olarak bildim.
Bir çok halk,Selçuklu Türk akımlarından korunmak için kendi öz yurt ve topraklarından koparak,Anadolu ve Mezopotamya'ya göçtükleri bilinmektedir.Şadililerin göçude bu döneme tekabül etmektedir.Geldikleri tarihi 1200 li yıllardir.Selçukluların Anadolu'ya gelişletinin tarihine tekabul etmektedir.
Okçiyan'in kurucusu Oxçi (Okçu) Yusuftur. Beş kardeş olarak,Peri havzasi'nin doğu yakasında yer alan Oxçiyana yerleşmişlerdir.Kardesleri Hamza Hemzeliyana,Qizil Qizilcaya,Çeki Çakana,Bahaddin ise Badrana yerleşmişlerdir. Yerleşme tarihleri,net bir tarih olmamakla beraber 1200 li yıllardir.
O dönem 'Bağın"Kalesinde,Osmanlı askeri Komutanlarından Alaaddin Keykubat görev yapmaktadır.Oxçi Yusuf ve kardeşleri bu toprakları onlara yaptıkları hizmetler karşılığında aldıkları,Selçuklu tarihi belgelerinde geçsede,isimlerden çok Aşiretler olarak geçmektedir.Zamaniçinde nüfus çoğalmıştir.Karakoçan,Mazgirt ve Kiğı civarlarına yerleşen,Okçu Yusuf ve aşiret mensupları olan Şadililerin bölgede etkin olmuşlardir.Bunlar aile akraba olarak çoğalmişlardir.
Özet olarak açıklanacak olursa,esas kökleri Ermenistan,Azerbaycan,Serhad arasında yer alan,Kürt Şedadi aşiretlerinin yoğun olarak yaşadıkları Diwin denilen bölgeden ayrılıp,bir kolu Irak'a doğru (Selahaddin Eyyubi ailesi)gitmişlerdir.Bunlarin tarihi bir çok kitapta mevcuttur.
Şedadilerin ( bugünkü şadiler )diğer kolu ise,kuzey hatini takip ederek Erzurum,Erzincan,Sivas ve Dersim'in Peri havzasına kadar gelmişlerdir.Peri havzasına gelip yerleşen atamız Oxçi Yusuf ve âşiretin diğer birey ve akrabalaridirlar.Oxçi Yusuf,iyi ok kullandığı için Selçuklu Ordu komutani Alaeddin Keykubat kendisine bu ünvanı verdiği söylenmektedir.Oxçi Yusuf olarak anilmiştir.

Ancak,Oxçi Yusuf soyunda olanlan bir çok ailenin Ankara Polatlı,Şereflikoçhisar ve Konya Ereğli bölgelerine yerleşmişlerdir.Bunlarla akraba çevrelerimiz bir dönem irtibat kurup gelip gitmeler olmuştur.
Şadiler Diwinde yaşarlarken İran ve kuzeyinde Şişlik inancı etkindir.Şadilerde Şialikten etkilenmişlerdir.Peri havzasına geldiklerinde Alevi inancında yer alan Dersimli Kürtlerden etkilenmişlerdir ve Aleviliği inanç olarak seçmişlerdir.Peri Vadisi'nin Doğusuna yerleşmiş olan Şadiler,çevredeki Suni Kürt aşiretleri'nin etkisi ve evlilikler ile yakınlaşmalardir.Devlet ile girdikleri yakın ilişkiler ile Suni inancını kısmen benimsemişlerdir.
Şadililerin,kendi Ocakları vardir.Karakoçan'in Delikan Köyünde ocağın Piri olan Pir Cemal Abdalin Türbesi mevcuttur.Oxçiyan mezrasi olan Seyyidan Mezrası Seyidlerin varlığını göstermektedir.Yine Abdelan mezrası adını,Pir Cemal Abdaldan aldığı söylenmektedir.Badran Köyündeki Güzel baba türbesi,Şadili atalarımızdan olan "Bawegozel"(Güzel baba) adli Seyid'in türbesi olarak Badran Köyünde ziyaretgah olarak ziyaret edilmektedir.Paş köyü Şadili olup,Alevi Seyitlerin Köyüdur,Seyitli köprüsü ismini buradan almaktadir.
Şadililerin,Karakoçan,Kiğı,Yayladere,Adaklida yasiyanlarin büyük kısmı Suni inancını yukarda belirttiğim gibi,koşullar gereği kabul etmişlerdir.
Konuştukları dil Sehed Kurmanci lehçesidir.
Alaaddin Keykubat notlarında,Şadililer Selçuklu Türkmen boylarindandir diye not geçsede,Yalan ve uydurmadır.Sadilileren eski Kurt aşiret boylarindandir.
Kaynak olarak Resul Okçuoğlu, Hüsnü Okçu ve okuduğum araştırma kitaplar ve derlemelerden ibarettir.
Bir sonraki bölümde,ailelerimizin Okçiyanda kopuşlarini ve akrabalık bağlarını,bir dönem Karakoçan Belediye başkanlığında yapan (1955-1959) Babam ve Annemin amcası olan Hüsnü Okçu'nun(Oxçi 1331(1910) 1997 ) notlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

M.Dizin (Oxçi)

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, oturuyor, şapka, yakın çekim ve açık hava


Paylaş | | Yorum Yaz
965 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

OXCİYAN’DAN OKÇULAR AYRILIŞ ÖYKÜSÜ.. - 31/10/2018
Ailemiz,Şadi aşireti'nin bir kolu olup,tahminen 17 yy yillarin sonlarinda Oxçiyan (Okçular) köyünden ayrılirken 6 kardeştirler.
Bir Neslin Yaşam Öyküsü..! - 13/10/2018
Yaşanmış bir Öykü
Anlık
Yarın
4° -4°
AlışSatış
Dolar5.33325.3546
Euro6.06716.0914