• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/547519185411609/
  • https://twitter.com/Karakocan_org
             

CELAL ATALAN

CELAL ATALAN
celal@htmail.com
YOZLAŞARAK HER GÜN BİRAZ DAHA ÖLÜYORUZ
30/10/2018

     Daha önce , köy toplantılarında bir kaç kez dile getirdiğim bir sorunu, yeniden paylaşmak istedim.Kanımca  bu  sorunun, önemi  her geçen gün biraz daha  artıyor. Bundan hareketle , çok önemsediğim bu soruna, bir kez daha parmak basmak istedim.

    Bilindiği gibi, son yıllarda her alanda yoğun bir yozlaşma sürecini hep birlikte yaşıyoruz... Bu yozlaşmaların en yakıcı ve yıkıcı  olanlarından biri de ,cenaze törenlerinde gözlemlediğim davranışlardır.

   En sonuncusunu da, Avdelan'da sadık toprağa emanet ettiğimiz, eniştem Mehmet Özcan'ın cenaze töreninde tanık olduklarımdır. Gözlemledim bu  kahrolası yoz davranışları , tüm cenaze törenlerinde mutlaka ama mutlaka hep birlikte gözlemliyoruz zaten.

  Şöyle ki, cenaze törenlerinde cenazenin defini sırasında, cenazeye katılım sağlayan dostlarımızın öbek öbek bir araya gelerek, geniş bir dağılım içinde  ve çoğunlukla kahkaha dolu sohbetlerine hep birlikte tanıklık ediyoruz. Bu durumu,eniştemin cenazesinde de gözlemledim. Çoğunluğu oluşturan  dostlarımızın,cenaze töreni süresince ve özellikle defin anındaki dini gereklerle (vecibelerle )hiç bir psikolojik bağ kurmadıklarını belirtmem ,hiç de abartılı olmayacaktır..Sözünü ettiğim bu dostlarımızın büyük bir kesiminin ,en espirili sohbetlere katıldıklarını söyleyebilirim.En komik anıların paylaşıldığı,kahkaların birbirine karışğı dakikalara dönüşğünü , kendi adıma derin acılar çekerek tanık olduğumu söyleyebilirim.Bu kahkaha seremonilerinin  cenazenin toprağa verildiği anda bile sürdürüldüğünü ve bu durumdan  hiç bir rahatsızlık duyulmadığını başta cenazenin yakınları, akrabaları ve diğer katılımcılar olarak,  büyük acılar duyarak tanık olduk.Oluyoruz.İmamın kur'an dan ayetler okuduğu ve cenazenin ruhuna yolladığı o en özel anlarda bile kahkahalar ne yazık  ki,kulaklarımıza kadar ulaştı.Ulaşıyor.Kahkaha ivmelerinde hiç bir değişiklik olmadı. Cenaze sahiplerinin en acılı oldukları,en duygusal anlarını yaşadıkları bu dakikalarda,sergilenen bu davranışlar, yapılan saygısızlığın en büyüğü olmalı.Sevdikleri birini toprağa veren cenaze sahiplerine, atılan bu kahkahaların ,yaşadıkları derin acıya,yeni bir acı eklendiğini , sanırım birazcık vicdan muhasebesi  yaparak veya bir parça empati kurarak  anlıyabiliriz.Ya da anlayabilmeliyiz..Bu kahkahaların insana verdiği acıyı ,belki bir kaç  kat  daha artıran bir diğer yönü de,  kahkahaları patlatanların ellisini geçmiş,atmışına,yetmişine merdiven dayamış, yani orta yaşını çoktan geçmiş yaşlılarca yapılmasıydı..Her zaman olduğu gibi.Gençlerin böylesine bir davranışta bulunmaları dahi ,yadırganacakken, yol göstermesi gereken ,örnek davranışlar beklenen yaşlılarımızca yapılması,kanımca yürekleri daha çok yakıyor.

  İnsanlığı sınıfta bırakan bu türden yozlaşş davranışlar,salt bizim yöreye,bizim topluma özgü hastalıklı  davranışlar değildir.Üç yıl önce, Sanayi Mahallesi Mezarlığında katıldığım Sıvas'lı bir arkadaşımın annesinin cenaze töreninde de benzer davranışlara tanık olmuştum.Karlı bir kış gününde katıldığım bu cenaze töreninde,cenaze toprağa verildikten sonra,imamın kur'andan ayetleri okuduğu ve telkin verdiği anda, imamın 2-3 metre yakınında bulunan iki kişinin aralarında kar topu oynamaları çok can yakıcıydı.Kar topu oynayan bu beyler,ellili yaşlarını çoktan geçmişlerdi.İçlerinden birinin attığı kartopu, o an mezarın başında dua okuyan imamın kafasını ıskalamıştı.Bu örnek de bize,  yozlaşmanın toplumum tüm kesimlerinde ve tüm yörelerinde aynı hızla devam ettiğini gösteriyor.

   Yarım saatlik bir cenaze töreninde Dünya olaylarından soyutlanmayı başarıp ,hem toprağa teslim ettiğimiz yakınımıza,  sevdiğimize saygı içinde son görevimizi yapabilmeyi,hem de cenaze sahiplerinin acılarına saygılı olabilmeyi ne yazık ki hala başarabilmiş değiliz.

   Cenaze töreni ile,bir düğün töreni ayırımı yapamayacak kadar yozlaşmayı,ne yazık ki hep birlikte başarabildik.Adeta, vitrinde görünmek için ,bu törenlere katılır olduk.Şeklen cenaze töreninde olup, ruhumuzla bir düğün dörenindeymiş gibi devranmaktan hiç bir rahatsızlık duyamuyoruz..Acıların paylaşılarak azalacağı sözünün anlamını yitirdiğini, söylemeliyim..Acıları paylaşmak, adeta sevinçleri paylaşma törenlerine dönüşş.Ya da sevinç ve acılar birbirine karışş..

   Bir dostumuzun cenaze törenine katılan bizler,farklı inanç gurubuna mensup kimseler  olabiliriz.Hiç inanmayan birileri de olabiliriz.Ancak, cenaze sahiplerinin  bir yönüyle dostuyuz. Akrabasıyız.Arkadaşıyız.Hemşerisiyiz. Bu yönlerimizle , acısını,matemini paylaşmaya gelmişiz.O ruh haliyle davranmamız beklenir.İnançlara saygılı olmamız kaçınılmaz olmalı.Bu insan olmamızın da bir gereğidir.Hindu dinine mensup biri , Ganj nehrini kutsal kabul ederek, bu nehirde yıkanmakla günahlarının af olacağını düşünüyor.İneği, kutsal bir canlı olarak kabul ediyor.Bizlerin, bu inancı  sorgulama hakkımızın olamadığı ortadadır.Bu durum, inançlara saygılı olmanın da bir gereği değilmidir?.Aynı mantıkla,cenaze sahiplerinin inancını paylaşmasak bile, onların  kendi inançlarına uygun şekilde  gerçekleştirdikleri cenaze törenine, saygılı olmak ve saygılı davranmak zorundayız.

   Bu yozlaşmanın önüne geçebilmek için ,hepimize çok görev düşüyor.Özellikle sivil toplum  organazasyonları olan köy derneklerine,tolumumuzca sevilen -sayılan saygın kişilere,kanaat önderlerine,din görevlilerine,eğitimcilere ve eğitimli kimselere.....Biz, bireyler de tek tek bu dejenarasyona(yozlaşmaya) hizmet etmemek adına ,cenaze törenlerindeki bu yanlış davranışlardan uzak durmakla , bulunanları da yanışlarıyla başbaşa bırakarak yanıt verebiliriz.Öte yandan,uygun bir dille uyarı görevimizi de yapabiliriz.Onların bu tür sohbetlerine katılmama tercihimiz de,onları bu yanlışlardan vazgeçirebilir... Saygılarımla 
Celal ATALANPaylaş | | Yorum Yaz
358 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HESLERİN İNSAN VE DOĞAYA VERDİĞİ ZARARLAR - 16/07/2015
CELAL
21.YÜZYILDA KIBLEYİ TESPİHİN KERAMETİNDE ARAMAK - 04/07/2015
c
GECE VE PİKNİK ETKİNLİKLERİNE SIKIŞAN KÖY DERNEKLERİ - 30/06/2015
C
Anlık
Yarın
4° -4°
AlışSatış
Dolar5.33325.3546
Euro6.06716.0914