• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/547519185411609/
  • https://twitter.com/Karakocan_org
             
CELAL ATALAN
celal@htmail.com
GECE VE PİKNİK ETKİNLİKLERİNE SIKIŞAN KÖY DERNEKLERİ
30/06/2015

      BÖLGEMİZE BAKTIĞIMIZDA 1990’DAN SONRA YÖREMİZ KÖYLERİNİN TAMAMINA YAKINI KENDİ DERNEKLERİNİ KURMAYI BAŞARMIŞLARDIR. ÖTE YANDAN  AZIMSANMAYACAK BİR BÖLÜMÜ DE DENEK LOKALİNİ   AÇMAYI DA  GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR. HİÇ KUŞKUSUZ,EN KÖTÜ ÖRGÜTLÜLÜK ÖRGÜTSÜZ OLMAKTAN DAHA İYİDİR.    BUNA KARŞIN, KÖY DERNEKLERİNİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ KLASİK KAHVEHANE OLMANIN ÖTESİNE GİDEMEMİŞLERDİR. AÇILAN BU LOKALLERDE  KİTAP-GAZETE OKUMAK,YÖRENİN YADA ÜLKENİN GÜNCEL SORUNLARINI TARTIŞMAK,FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAK GİBİ BİR ÇABA GÖRÜLMEMEKTEDİR. DERNEK ÜYELERİNİN  ÇEŞİTLİ OYUN KAĞITLARI OYNAYARAK ZAMANLARINI GEÇİRDİKLERİ ,SOKAK DİLİNDEN ÖTEYE GİDEMEYEN BİR İLETİŞİM DİLİNE HAPSOLDUKLARINI GÖZLEMLİYORUZ.. BUNA PARALEL OLARAK DA, AİLELERİNE KARŞI SORUMLULUKLARININ UNUTTURULDUĞU BİRER  YARI AÇIK  HAPİSHANE ORTAMI YARATILMIŞTIR. HİÇ KUŞKUSUZ ,BU MEKANLARDA ZAMAN GEÇİREN BİR ÜYENİN , SOSYALLEŞMESİNİ ,KÜLTÜREL DEĞERLERİNİ SAHİPLENMESİNİ  VE BU NOKTADA DUYARLI DAVRANMASINI BEKLEMEK, AĞUSTOS AYINDA KAR YAĞIŞI DUASINA ÇIKMAKTAN ÖTEYE GEÇEMEZ...

     YUKARIDA SÖZÜNÜ ETTİĞİM BU DERNEKLERİN UNVANLARINI VE TÜZÜKLERİNİ  İNCELEDİĞİMİZDE, TAMAMINDA SOSYAL YARDIMLAŞMA,DAYANIŞMA,KALKINDIRMA VE KÜLTÜR SÖZCÜKLERİNİN PEŞ PEŞE SIRALANDIĞINI GÖREBİLİRİZ. BANA SORARSANIZ  BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU ,DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN, BAKIN BİZ DE DERNEKLEŞMEYİ BAŞARDIK PSİKOLOJİSİNDEN ÖTEYE GEÇEMİYOR .  BU DURUMU ANLAMAK İÇİN SOSYAL BİLİMCİ OLMAYA  HİÇ GEREK YOK. BU TEZİMİN BİR ABARTI OLDUĞUNU DÜŞÜNENLERE YANITIM İSE,  BU TÜR LOKALLERE GİDİP ON DAKİKA GÖZLEM YAPMALARI YETERLİ  OLACAKTIR. BURALARDAKİ İLİŞKİ DİLİNE,DİYALOG TÜRLERİNE TANIKLIK YAPMALARINI ÖNEREBİLİRİM.

       BU SONUÇ BİZE , KÖY DERNEKLERİNİ NASIL VE NİÇİN BU DURUMA DÜŞÜRDÜK SORUSUNU AKLA GETİREBİLİR . CAN ALICI SORU BU OLMALIDIR. ÖNCELİKLE BU DURUMA GELMELERİNDE HEPİMİZİN  BÜYÜK VE AF EDİLMEZ SORUMLULUKLARININ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.  BU SORUMLULUKTAN KAÇINARAK  KENDİMİZİ ASLA  KURTARAMAYIZ. HEPİMİZİN TEK TEK  EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞARAK, KENDİ SOMUTUMUZDA BİR ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAMIZ GEREKİR. HANGİ BİRİMİZ   ASİMİLASYONDAN,YOZLAŞMADAN, AİDİYET BİLİNCİMİZDEKİ  HIZLI TAHRİBATTAN RAHATSIZIZ?. YÜZ YILARCA SÜREN BİR UYGARLIĞIN YARATTIĞI KENDİNE ÖZGÜ KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ  KAYBETMENİN ÜZÜNTÜSÜNÜ İLİKLERİMİZDE HİSSEDİYORUZ?. ANADİLİMİZDEN KONUŞUP YAZAMAMANIN   EKSİKLİĞİNİN VERDİĞİ ÜZÜNTÜYÜ YÜREĞİMİZDE TAŞIYORUZ?. BU DERİN VE ACIMASIZ  TAHRİBATLAR,  KAÇIMIZIN UYKULARINI KAÇIRIYOR ?. GİDİŞATIN  BU ŞEKİLDE DEVAM ETMESİ DURUMUNDA, BİZİ VE ÇOCUKLARIMIZI HANGİ YENİ SORUNLARIN BEKLEDİĞİNE KAFA YORUYORUZ?.   

     BÜYÜK BEDELLER ÖDENEREK ELDE EDİLEN KÜLTÜREL KAZANIMLARI ,YETERİNCE SAHİPLENMEDİĞİMİZİ, BİR REHAVETE KAPILDIĞIMIZI, ÇOĞU KEZ BU KAZANIMLARIN DEĞERİNİN FARKINDA  DAHİ OLMADIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM. BANA SORARSANIZ KENDİMİZİ SORGULAMA CESARETİNİ  DAHİ KAYBETTİK...

      BU NOKTADA KÖY DERNEKLERİNİ,BÜYÜK BİR SORUMLULUK BEKLEMEKTEDİR. ÜYELERİNİN TALEP VE BEKLENTİLERİNE KAYGISIZ KALMAMALARI GEREKİR. YAŞANAN VE YAŞANABİLECEK MUHTEMEL  SORUNLARI GÖREBİLME VE BU SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETEBİLME NOKTASINDA ÇABA HARCAMALIDIRLAR.HER ZAMAN DİNAMİK OLMAK ZORUNDADIRLAR. PROJE ÜRETMEYEN ,İŞLEVSELLİĞİNİ YİTİRMİŞ, HİÇ BİR DERNEK UZUN SOLUKLU OLAMAZ. BU  GERÇEĞİ HEPİMİZİN  ARTIK GÖRMESİ LAZIM. AKSİ DÜŞÜNCEDE ISRARCI OLMAK,  SADECE VE SADECE  YÖRE İNSANINA KAYBETTİRECEKTİR. BU ANLAYIŞ ,  ENİNDE SONUNDA ,DERNEKLERİMİZİ , BİRER  TABELA DERNEĞİ KONUMUNA DÜŞÜRECEKTİR. DERNEK MERKEZİNİ, BİR ÇEKİM ALANI  HALİNE DÖNÜŞTÜREBİLMEYİ BAŞARAMAMIŞ BİR DERNEK, TÜZÜĞÜNDE HEDEFLEDİĞİ  AMAÇLARINI  TEK TEK   BUZDOLABINDA DONMAYA TERK ETMİŞ DEMEKTİR.  BÜYÜK,GENİŞ,RAHAT, KULLANIŞLI VE İŞLEVSEL BİR DERNEK BİNASINA SAHİP OLABİLMEK HİÇ KUŞKUSUZ BÜYÜK BİR BAŞARIDIR.ANCAK,ÜYELERİNİ BU MERKEZE TAŞIMAYI YETERİNCE BAŞARAMAMIŞ BİR DERNEK , NE YAZIK Kİ  İKİ BACAĞI OLMAYAN BİR İNSANA DÖNÜŞMÜŞTÜR..

 

    KÖY DERNEKLERİNİ İŞLEVSEL KILMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?.

 

    1-ÜYELERİNİN VE HEMŞERİLERİNİN TALEP VE BEKLENTİLERİNİ BİLİMSEL BİR BAKIŞ AÇISIYLA SAPTAMAK ZORUNDADIR.BU NOKTADA İSTATİSTİK ,SOSYOLOJİ(TOPLUM BİLİM), PSİKOLOJİ,FELSEFE  HATTA PEDAGOJİ EĞİTİMİ ALMIŞ ,YADA BU EĞİTİMİ HALEN ALAN GENÇLERİMİZE BAŞVURULABİLİR.BU GENÇLERDEN YARDIM ALINARAK BU EĞİTİMİ VEREN AKADEMİSYENLERDEN BİLİMSEL YARDIM ALINABİLİR.ÖRNEĞİN,BİLİMSEL KRİTERLERİN KULLANILDIĞI BİR ANKET HAZIRLANIP ÜYELERE ULAŞTIRILARAK TALEP VE BEKLENTİLER SAPTANIP,  BUNUN SONUCUNDA DA BİR YOL HARİTASI HAZIRLANABİLİR.

    2- GENÇLERİ DERNEK MERKEZİYLE SIKÇA BULUŞTURACAK VE BU BAĞI GÜÇLENDİREBİLECEK PROJELER GELİŞTİRMEK. ÖRNEĞİN, BAĞLAMA,FOLKLÖR,TİYATRO,YABANCI DİL,KÜRTÇE EĞİTİMİ ,ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSLARI VB.  DÜZENLEMEK.

   3- KADINLARI DERNEK MERKEZİYLE YETERİNCE BULUŞTURABİLMEK İÇİN,ÇEŞİTLİ  ETKİNLİKLER ORGANİZE ETMEK. ÖRNEĞİN, ÇEŞİTLİ DİNLETİLER SUNMAK. İLK YARDIM, TEMEL SAĞLIK BİLGİLERİ, ÇOCUK SAĞLIĞI KONULARINDA  BİLGİLENDİRİCİ  VE EĞİTİCİ SEMİNERLER DÜZENLEMEK, EL BECERİLERİ GELİŞTİRME KURSLARI ORGANİZE ETMEK. KERMESLER ,YEMEK YARIŞMALARI DÜZENLEMEK VE DERECEYE GİRENLERİ  SEMBOLİK ÖDÜLLERLE ÖDÜLLENDİRMEK.KİŞİ HAKLARI VE SORUMLULUKLARI KONULARINDA TEMEL HUKUK BİLGİSİ SEMİNERLERİ VE KONFERANSLARI VERMEK.. 

   4-  FARKLI UZMANLAR TARAFINDAN DOĞA VE KÜLTÜR TAHRİBATI YAPAN HESLER(HİDROELEKTRİK SANTRALLERİ) KONUSUNDA FARKINDANLIK YARATMAK İÇİN BİLGİLENDİRME VE BİLİNÇLENDİRME AMAÇLI SEMİNER VE KONFERANSLAR DÜZENLEMEK.

   5- ÇOCUKLARIN VE GENÇLERİN İLGİSİNİ ÇEKEN ÇEŞİTLİ YARIŞMALAR DÜZENLEMEK.ÖRNEĞİN,ŞİİR,RESİM ,KOMPOZİSYON YARIŞMALARI  ORGANİZE ETMEK. BU ALANLARDA UZMAN KİŞİLERDEN OLUŞAN SEÇİCİ KURULLAR OLUŞTURARAK ,DERECEYE GİRENLERİ SAPTAYIP, SEMBOLİK ÖDÜLLERLE ÖDÜLLENDİRMEK.OKULLARINDA EĞİTİMLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLAMIŞ ÖĞRENCİLERİ ONORE EDECEK VE TEŞVİK EDECEK PLAKETLER SUNMAK.

   6-  ÇEŞİTLİ SPOR KARŞILAŞMALARI ORGANİZE ETMEK.ÖRNEĞİN, MASA TENİSİ,SATRANÇ,VOLEYBOL,FUTBOL ,BASKETBOL VB. YARIŞMALAR DÜZENLEMEK.DERECEYE GİRENLERİ SEMBOLİK ÖDÜLLERLE ÖDÜLLENDİRMEK.

   7- KÜRTÇE SKEÇ YAZMA YARIŞMALARI DÜZENLEMEK. BAŞARILI OYUNLARI ETKİNLİKLERDE SERGİLEMEK .ÖZENDİREBİLMEK İÇİN YAZANLARI VE OYNAYANLARI  ÖDÜLLENDİRMEK.

   

    KUŞKUSUZ BU ÖNERİLERİ ÇOĞALTMAK MÜMKÜN. BU ÖNERİLER BAZI OKURLARIMIZA  YADA DERNEK YÖNETİCİLERİMİZE  ÇÖK ÜTOPİK GELEBİLİR. BUNA DA ŞÖYLE YANIT VEREBİLİRİM. YUKARIDA DA DEĞİNDİĞİM GİBİ, ÇEŞİTLİ ÜNİVERSİTELERİN ÇOK FARKLI FAKÜLTELERİNDE EĞİTİM GÖREN GENÇLERİMİZİN YARDIMINA  PEKALA BAŞVURABİLİRİZ. BU GENÇLERİN ORGANİZASYONLARI İLE AKADEMİSYENLERDEN YARDIM ALINABİLİRİZ.FARKLI MESLEK ALANLARINDA EĞİTİM ALMIŞ VE  HALEN BU MESLEKLERİNİ İCRA EDEN ÜYELERİMİZ VE HEMŞERİLERİMİZDEN YARDIM ALINABİLİR.ÖRNEĞİN,DOKTORLARIMIZDAN,HUKUKÇULARIMIZDAN,EĞİTİMCİLERİMİZDEN,MÜHENDİSLERİMİZDEN VS.GİBİ.

    KALEME ALMAYA ÇALIŞTIĞIM BU ÖNERİLERİMİN ,YÖNETİM KURULLARIMIZA VE ÜYELERİMİZE YARDIMCI OLABİLMEK ADINA, DÜŞÜNSEL BİR KATKI SUNACAĞINI UMUYORUM.

    ŞİMDİDEN GELECEK RAMAZAN AYININ HERKESE SAĞLIK GETİRMESİNİ  ,GERÇEK ANLAMDA BİR NEFİS TERBİYESİ YAPTIRMASINI,YOKSULLARA KARŞI EMPATİ KURMAMIZI VE MERHAMET DUYGULARIMIZI GELİŞTİRMESİNİ DİLİYORUM.

     EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAMIŞ ÖĞRENCİ KARDEŞLERİME DE, İYİ BİR TATİL GEÇİRMELERİNİ DİLİYORUM.OLANAKLARI ÖLÇÜSÜNDE MEMLEKETLERİNİ ZİYARET EDEREK DUYGU VE SEVGİ BAĞLARINI GÜÇLENDİRMELERİNİ ÖNERİYORUM. 

 

                                                                                                                                  13/06/2015

 

 

                                                                                                                                CELAL ATALAN

                                       


Paylaş | | Yorum Yaz
755 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YOZLAŞARAK HER GÜN BİRAZ DAHA ÖLÜYORUZ - 30/10/2018
Acıları paylaşmak, adeta sevinçleri paylaşma törenlerine dönüşmüş.Ya da sevinç ve acılar birbirine karışmış..
HESLERİN İNSAN VE DOĞAYA VERDİĞİ ZARARLAR - 16/07/2015
CELAL
21.YÜZYILDA KIBLEYİ TESPİHİN KERAMETİNDE ARAMAK - 04/07/2015
c
Anlık
Yarın
4° -4°
AlışSatış
Dolar5.33325.3546
Euro6.06716.0914