• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/547519185411609/
  • https://twitter.com/Karakocan_org
             

Yavuz OKÇUOĞLU

Yavuz OKÇUOĞLU
yavuzokcuoglu@hotmailk.com
REFERANDUM SONUÇLARINDAN ÇIKARILMASI GEREKEN DERSLER
20/04/2017

AKP ve MHP ittifakının bir meclis darbe ve dayatması ile gündeme getirdikleri Anayasa taslağı oylaması bitti. Sonuçlar öngördüğümüz gibi çıkmadı. ama hepimiz biliyoruz ki, bu sonuçlar bu refarandumun gerçek sonuçları değil. O anlamda bu refarandumu kaybedilmiş olarak görmüyorum. Bunu söylerken elbette sonucun itirazlar sonucu değişeceğini söylemiyorum. Çünkü itirazlara cevap verecek ne tarafsız yargı var, ne de (YSK dahil) bir kurum. AKP faşizmi bir örümcek ağı gibi devlete ait tüm kurumları ele geçirmiş durumda. Peki yapılabilinecek bir şey yok mu? Kesinlikle var. Muhalefeti örgütlemek ve referandum oylaması sürecinde olduğu gibi canlı tutmak. Sonucunda da önümüzdeki başkanlık ve vekil seçimlerinde yapılabilecek her türlü hileyi de bertaraf etmenin yollarını da düşünerek, ortak refleksler geliştirmek. 
Ama bunların da olabilmesi için, birbirimize karşı dürüst, samimi ve içten olmak ve olabilmeyi denemek durumundayız. Bunun sağlanabilmesi içinde Örgütlü ve Türkiye'nin en dinamik muhalefet odağı olan Kürt yapılanmasıyla, Türk muhalif çevrelerin ilişkilerini gelişmesini sağlamak bir zorunluluk olarak duruyor.

Nelere mi dikkat edilmelidir ya da yapılmalıdır?

Özellikle laik Kemalistlerin ( özellikle de CHP içindeki ve bir kısım solcu çevrelerde bulunan ulusalcılar) Kürtler'e karşı yeminli düşmanlık derecesine varmış önyargılarını ve haksız yaklaşımlarını gözden geçirmeleri gerekir. Yakın geçmişe ait bir iki olayda bu çevreler biraz sağduyulu davranmış olsalardı, bugün buralara gelmemiş olabilirdik.rbdik .Buna bir kaç örnek vereyim.
a- Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP kendilerine CHP'li Rıza Türmen'i ortak aday gösterelim önerisini götürmsine r ine rağmen, onlar MHP ile birlikte MHP adayını desteklediler.
b- İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için HDP yine CHP'li DİSK eski başkanı Süleyman Çelebi'yi aday gösterelim önerisini götürmesine rağmen; CHP yine kendi üyelerinin bir kısmının bile oy vermediği şaibeli bir isim olan Sarıgül'ü aday gösterdi.
c- Dokunulmazlıkların kaldırılması, sınır ötesi operasyon vb konulardaki CHP tavrı malum.
d- Haziran seçimlerinden önce HDP' ni nin net politikalarına rağmen C kalrına rağmen, CHP sürekli HDP'nin başkanlık sistemini kabuledeceği propagandasını yaptı. Ama sonuçta bu konuda en net politikalara sahip olan partinin HDP olduğu görüldü. Aynı şekilde bu dönemde bile CHP'lilerin bir kesimi alttan alta HDP'lilerin evet oyu vereceğini işledi. 12 milletvekili ve Eşbaşkanları dahil, bütün belediye başkanları, 3 bin yöneticisi ve on bini aşkın üyesi tutsak alınan ve de Kürt coğrafyasında çalışmasına bile izin verilmeyen HDP seçmeninin yoğun olduğu bölgelerdeki sonuçlar ortadadır k . HDP oylarında 1kasıma göre 400 bin düşüş vardır. son 2 yıl içinde yakılan yıkılan Kürt şehirlerinde zorla göç ettirilen insan sayısı nerdeyse 6-7 yüz bini bulmuştur. Kürtler bunca zulüm, katliam ve korkuya rağmen dimdik ayakta kalmışlardır.Her ne hikmetse her seçimden sonra Kürtler'in AKP'ye verdiği oylar üzerinde yaygara koparan ulusalcı çevreler, nedense orta Anadolu, Karadeniz ve batıda AKP'ye verilen ve oran olarak %80'lere varan oyları görmemekteler. 
e- Türk muhalif çevreleri ve özelliklede CHP'liler Türkiye'nin bölüneceği fobisinden kurtulmalılar. Kürtler yaşanılan bunca kötü deneyime rağmen her fırsatta birlikte yaşam isteklerini dile getirmişlerdir. Kaldı ki istense bile ayrılmanın pratik koşullarının olmadığı aşıkardır. Bugün Kürt coğrafyasında yaşayandan çok daha fazla Kürt batının metropollerinde yaşamaktadır. Oralarda iş güç ve mülk sahibi olmuşlardır Kürtlerin en insani talepleri olan Anadil, Eğitim, kımliğini ifade edip yaşatabilmesinin önündeki engeller kaldırılırsa bu sorun kendiliğinden çözülecektir
yukarda sıralamaya çalıştığım ve daha da ileve edilebilinecek sorunlar Türk muhaliflerin açmazlarıydı. Kürler'in hiç mi sorunlu yanları yok. Onların da var elbet. 
Gelinen noktada Kürtler şiddet hareketleri ile sorunun çözümüne artık katkı sunmadıklarını görmeliler. Özellikle de toplu ölümlere neden olan bombalama türü eylemlerin hiç bir kazanımını olmadığını ve savunulacak hiç bir yanının olmadığını görmeliler.
Sonuçta Kürt muhalif çevreleriyle, başta CHP olmak üzere Türk muhalif çevreleri birlikte davranma becerisini gösteremez ve özellikle de 2019'da ortak bir başkan adayı etrafında birleşemezlerse, AKP faşizmini geriletebilmeleri mümkün görünmüyor. Bu referandum sürecinde gördüğüm en önemli şeylerden birinin referandum çalışması içinde bulunan Muhalif Türk ve Kürtler'in genelde birbirlerine karşı son derece ölçülü ve hoşgörülü olmalarıydı Bence içinde bulunulan durumun vahameti kavranarak, birlikte yol almak için çok ciddi çaba harcanmalıdır.Paylaş | | Yorum Yaz
640 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Anlık
Yarın
4° -4°
AlışSatış
Dolar5.33325.3546
Euro6.06716.0914